Lasy liściaste stref umiarkowanych. Sprawdź krzyżówkę

Lasy liściaste stref umiarkowanych. Sprawdź krzyżówkę

PLAN LEKCJI

Flora i fauna stref umiarkowanych

Cel lekcji: Organizowanie poszukiwań i aktywności poznawczej studentów, mających na celu ustanowienie związków przyczynowych cechy naturalne   umiarkowany pas, aby przyczynić się do nabycia umiejętności pracy z różnymi źródłami wiedzy.

Cele: Wygeneruj UCD:

- Osobista ECD:   kształtowanie pełnego szacunku stosunku do Rosji, ojczyzny, natury naszego kraju, kształtowania wartościującego, emocjonalnego stosunku do świata (umiejętność określania własnego nastawienia do świata), moralnej i etycznej regulacji. Uprawiać kulturę zachowania w pracy czołowej, pracy indywidualnej.

Agencje regulacyjne:   samodzielnie odkrywają i formułują temat lekcji, ustalają i rozwiązują zadania edukacyjne, umiejętność zarządzania swoimi działaniami, wykazują inicjatywę i niezależność, wyrażają swoje założenia (wersję) i określają sukces swojego zadania w dialogu z nauczycielem; nauczyć się odróżniać naprawdę wykonane zadanie od niewłaściwego itp.

Komunikacja uud: kształtować umiejętności: wykonywać różne role w grupie (lider, performer, krytyk); Wyraź swój punkt widzenia i spróbuj go uzasadnić, podając argumenty; wprowadzić niezbędne zmiany w działaniu po jego zakończeniu; odpowiednio postrzegać propozycje korekty błędów; szanować stanowisko drugiego, próbować negocjować; podkreśl główną rzecz.

Edukacyjne ccd:   formułowanie celu poznawczego, poszukiwanie informacji, analizowanie w celu identyfikacji znaków, tworzenie niezależnych sposobów rozwiązywania problemów twórczych; umiejętność pracy z informacją: umiejętność pracy z materiałem podręcznika, slajdami prezentacji, materiałami informacyjnymi.

Podstawowe pojęcia, terminy: biosfera, step, tajga, lasy liściaste.

Planowane efekty kształcenia:

tematWiedzieć   i wyjaśnić podstawowe cechy pojęć "step", "tajga", lasy liściaste ".

Umieć podać przykłady typowe rośliny   i zwierzęta strefy umiarkowanej. Wyróżnij, opisz i wyjaśnij podstawowe cechy roślin i zwierząt strefy umiarkowanej. Umieć udowodnić argumenty pomiędzy cechy klimatyczne   i rozprzestrzenianie się zwierząt i roślin.

metasubject- umiejętność pracy z tekstem, podkreślenie w nim głównej rzeczy. Przeprowadzić niezależne wyszukiwanie informacji geograficznych: klimat, rośliny, zwierzęta stref umiarkowanych.

osobisty- kształtowanie motywacji do uczenia się i celowej aktywności poznawczej, umiejętność wyznaczania zadania dydaktycznego do lekcji, planowanie pracy w grupie, Nauczanie estetycznego postrzegania natury.

Rodzaj lekcji- lekcja "odkrycia" nowej wiedzy

Formularz lekcji: "Podróż odkrywcza"

Niezbędny sprzęt techniczny: komputer osobisty, projektor multimedialny, tablica interaktywna, mapa roślinności, skrzynki z zadaniami dla grup.

Struktura i przebieg lekcji:

Moment organizacyjny. (1 min)

Wszystko gotowe

Wszystko w porządku

I podręczniki

I notatniki.

Etap 1. Motywacja do zajęć edukacyjnych (7 min)

Wciąż podróżujemy po naszej planecie Ziemia.

"Długo wyczekiwany moment przyszedł ponownie -

Musimy iść w drogę.

Wzywa nas do tajemniczego świata

Tajemniczy świat natury "

Aktualizowanie wiedzy referencyjnej .

Do podróży potrzebujemy pewnego bagażu - wiedzy. Sprawdźmy, czy jesteśmy gotowi do podróży.

1. Jakie pasy świetlne emitują na powierzchni ziemi?

2. Jakie linie ograniczają pas oświetlenia na Ziemi? pokazać.

3. Zrobiliśmy już wycieczkę do najgorętszego pasa, nazywa się ...

4. jakie naturalne obszary możemy tam spotkać.

4. Pamiętajmy o najważniejszych wydarzeniach podróży. Przypomnij nam, jakie pytania rozważaliśmy (GP, klimat, nawilżanie, rośliny i zwierzęta, urządzenia)

5. Ankieta, ucz się z opisu i kontynuuj opowieść o naturalnej społeczności tropikalnego pasa. Jak żyją zwierzęta i rośliny w takich warunkach?

Słońce piecze bezlitośnie. Z góry wydmy, na której stoimy, tylko luźny piasek jest widoczny we wszystkich kierunkach. Wygląda na to, że jesteśmy otoczeni przez wysokie fale nagle zamarzniętego morza, jaszczurka błysnęła na szczycie wydmy. Tylko w oazach wszystko pachnie ... ...

To jest równina pokryta ziołami. Wśród zwierząt przeważają roślinożerne ilościowo. Sezon suchy i mokry wyróżnia się tutaj ...

Rośliny prezentowane są w kilku warstwach. Pod koroną lasu jest mokro, duszno i ​​wilgotno. Pnie drzew to poskręcane pnącza. Większość zwierząt żyje w drzewach ...

Las równikowy, sawanna, pustynia.

Gra"Mieszkańcy domu Russella" Uczniowie odnoszą zwierzęta i rośliny do obszaru, w którym żyją (Interaktywna tablica), dlaczego byli mieszkańcy?

6. dlaczego naturalne wspólnoty   tak różnorodny? przyczyny (dostosowanie zwierząt i roślin do oświetlenia obszaru, wilgotność)

7. Jaka nauka bada wzorce rozmieszczenia geograficznego roślin i zwierząt? (biogeografia)

8. Gdzie w naszym życiu znajomość pasów tropikalnych i roślin pokojowych przyda nam się, jakie rośliny przybyły do ​​nas z tropików. Poznaj warunki uprawy

Monstera, begonia-tropich. Las (ciepło i wilgoć), pelargonia, fiołek, chlorophytum - umiarkowane podlewanie w zimie) - sawanna, aloes, kaktus - pustynia (ciepło i światło, piasek)

9. Przypisanie testu

Twierdzę, że:

1. W lesie równikowym lato jest gorące, a zima zimna.

2. na sawannie 2 sezony.

3. Na sawannie jest bardzo mało zwierząt.

4. na pustyniach często wieje wiatr

5. Lasy równikowe są nieprzejezdne, ponieważ rośnie tam wiele traw.

6. Pustynie zajmują szczególnie suche obszary Ziemi.

7. Las tropikalny jest najbiedniejszym gatunkiem naturalnej społeczności.

8. Zwierzęce polowania na pustynie w ciągu dnia.

9. Największe zwierzęta znajdują się na sawannie.

wzajemna kontrola

Etap 2. Ustawienie celu.

Dziś kolejny tajemniczy pas otworzą nam nasze sekrety.

Posłuchaj fragmentu. (Nikolai Matveyevich Gribachev, "Opowieści o zajeździe Kosce")

Królik Koska dokładnie ustalił, kiedy przygotować się na co. Jeśli na liście klonu dojrzewają zielone liście i truskawki, możesz cieszyć się ciepłem i ogrzać swoje szare futro w słońcu. Jeśli liście klonu zmieniają kolor na czerwony, wkrótce będzie zimno, a płaszcz będzie musiał być zastąpiony białym i ciepłym. Koska bardzo docenił pomoc klonu, ale zawsze namawiał drzewo, by nie zrzucił liści.

1. Nazwij zjawisko. (Zmiana pór roku.)

2. W jaki sposób zjawiska wyjaśniają prawa natury? (Przyczyną zmiany pór roku jest obrót Ziemi wokół Słońca).

3. W jakiej strefie termicznej występuje zdarzenie? (W umiarkowanym.)

4. Jakie są naturalne wspólnoty charakterystyczne dla strefy umiarkowanej?

Aby dowiedzieć się czegoś o tej zagadce, musimy się teraz domyślić.

To jest dom. Ogromny dom.

Jest w nim wystarczająco miejsca dla wszystkich.

I mała wiewiórka, i zayonku,

I ząbkowate młode.

Jakie lasy tam są? (Liściaste, iglaste - tajga)

A dziś porozmawiamy o jeszcze jednej społeczności:

Ze wszystkich stron sposób:

Ani mały las, ani góry.

Ogromna powierzchnia

Niekończąca się przestrzeń! (link do miejsca zamieszkania)

Jakie obszary zbadamy?

5. Pokaż tę strefę na mapie.

  Obejrzyj fragment filmu "Strefa leśna".

Zróbmy plan badań.

1. Lokalizacja na mapie.

2. Klimat stref umiarkowanych.

3. Świat roślin   pasek umiarkowany.

4. Świat zwierząt   pasek umiarkowany.

5. Lampy.

Etap 3. Badanie nowego materiału.10 minut

Nasze ekspedycyjne badania przeprowadzimy w grupach. Każda grupa otrzymuje skrzynkę z zadaniami, trasą podróży, a także "kartą pomocy".

Pracuj z podręcznikiem.

Wykonuj pracę przez 7 minut. Grupa musi przedstawić raport na temat swoich badań, a złotą zasadą pracy w grupie jest praca dla wszystkich.

Grupa I ze Stepu

Grupa II Lasy liściaste

Grupa III Taiga

1. Znajdź na mapie obszar naturalny, w którym się znajdujesz.

2. Jakie są czynniki wpływające na rozwój życia w tym zakresie obszar naturalnysą najważniejsze?

3. Wymień głównych przedstawicieli flory i fauny tego naturalnego obszaru.

4. W jaki sposób organizmy przystosowane są do życia w tym naturalnym środowisku?

Faceci w każdej grupie:

1. Przeanalizuj tekst i ilustracje podręcznika.

2. Pracuj z kartą.

3. Podsumuj informacje otrzymane w grupie.

4. Omów.

5. Wyjaśnij.

6. Wystaw się w formie raportu.

Podaj opis obszaru naturalnego, wypełniając tabelę.

Obszar naturalny

Gdzie jest

Warunki klimatyczne

Rośliny

Zwierzęta

urządzenia

Przed wysłuchaniem raportów

Oszczędny etap lekcji. Fizkultminutka . 2 min

Jesteśmy jak drzewa. "

Jesteśmy jak drzewa w lesie (trzymamy oczy nad naszymi rękami)

Zamachuj się gałęziami na wietrze w zimie,

Wiosną stajemy się wyżsi i wyżsi (podnosimy oczy)

I sięgamy po słońce w dzień iw nocy,

A jesienią liście wstrząsają stopniowo.

I odwraca się, a jesienny wiatr je wiruje (obserwujemy nasze oczy, gdy obracają się liście)

Etap 4. Omówienie wyników.

Prowadź dziennik podczas raportowania grup

I Grupa -   Nauczyciel:

Jaka jest szerokość i wolność tutaj!
Gdziekolwiek spojrzysz - obszary wolności!
Na południe od pasa lasu
Leży dywan z ziół, kwiatów.
Jest miejsce dla wiatrów i ptaków
Gryzonie, wilki, lisy.
Tutaj suche wiatry lubią śpiewać.
A to się nazywa ... (Step.)

Raport grupy zgodnie z planem

Grupa II:

Raport z grupy "Lasy liściaste".

Latem ubiera się, a zimą się rozbiera.

Zgłoś 3 grupy: "Taiga"

Chodź ze mną do naszego spokojnego lasu,
  Są jagody i maliny moroszki,
  Są wszelkiego rodzaju cuda
  Sto tysięcy - i trochę więcej!
  Przyczajony pod cedrowym spokojem,
  Wdychaj żywiczny zapach szyszek,
  I pozwól komuś oddychać równomiernie
  Strząsanie nadmiaru zmęczenia.
Wideo "Taiga

Etap 5. Pierwotna kontrola zrozumienia(3 min)

Gra "Zgadnij strefę naturalną"

    Zimy są tutaj zimne. Ale drzewa iglaste: świerk, sosna, jodła - przystosowały się do takich warunków. Ze zwierząt są niedźwiedź, wilk, łosie i inne.
    2. Jest sucha latem, a zimą mroźna. To naturalne jest bogate w rośliny zielne, ale tutaj jest niewiele zwierząt.
    3. W tym naturalnym środowisku rosną ciepłolubne drzewa liściaste: dąb, klon, lipa. Świat zwierząt jest różnorodny.

4. Jeśli jest dużo owadów, będzie dużo ptaków: kuropatwa szara, mały drop, skowronek, żarłok stepowy, drop, żuraw demoiselle. Ptaki robią gniazda bezpośrednio na ziemi. Nie mieszkają tutaj duże zwierzęta: świstak, mysz nornikowa, jerboa, świstaki, chomiki. A jeśli są ptaki, małe gryzoniewtedy będą drapieżniki: orzeł stepowy, żmija stepowa, fretka stepowa.

Etap 6. Włączenie nowej wiedzy do systemu wiedzy i powtórzeń.(8 minut)

Jakie cudowne krajobrazy się okazało (krajobraz jest obrazem natury) Więc chciałem odwiedzić te miejsca! (slajdy obrazu)

Pokaz slajdów z materiałem zanieczyszczającym. Czy chciałbyś odwiedzić te miejsca?

Co robić?

Wiadomość Ochrona przyrody Ostrovtsovskaya Rezerwat przyrody Las stepowy "Privolzhskaya Forest-Steppe »

WYNIK LEKCJI

A teraz zapraszam do przetestowania swojej wiedzy na ten temat. Czas pracy 5 minut.

Podstawowy

A) Test (praca indywidualna, wzajemna weryfikacja)

Refleksja

Oświadczenie niemieckiego zoologa Alfreda Brema: "Nie wystarczy wiedzieć, że jedno stworzenie żyje w lesie, a drugie żyje na stepie, a trzecie żyje w morzu. Trzeba wiedzieć, jak układa się ten las, step, morze. Każde indywidualne zwierzę jest charakterystyczne dla swojej ojczyzny. Jest zawsze dostosowany do klimatu, rzeźby i świata roślin, który jest od nich zależny. W ten sposób nosi na sobie pieczęć swojej ojczyzny i tylko wtedy, gdy porównamy środowisko, obraz i warunki życia zwierzęcia, pojmujemy jego życie. "

Student samooceny i samooceny

Gdzie w codziennym życiu ta wiedza może się przydać?

    Jakie zadanie najbardziej lubisz w swojej klasie?

    Jakie zadanie spowodowało trudności? Dlaczego?

    Czego nauczyłeś się w klasie?

    Co zapamiętano?

Zadanie domowe:

Poziom podstawowy: strona 136 gra

Zwiększony poziom:Utwórz krzyżówkę "Zwierzęta (rośliny) strefy umiarkowane" o długości co najmniej 15 słów.

1. Taiga to:

a) lasy mieszane;

b) lasy iglaste;

c) lasy liściaste.

2. W tajdze można znaleźć

a) niedźwiedź, wilk, jerboa

b) wiewiórka, zając, jeleń

c) ryś, soból, rosomak

3. Odnieść drzewa i las, w którym rosną.

B. mieszane i

las liściasty

4. Strefa wegetacji lasy liściaste   bardziej zróżnicowany niż w strefie tajgi, ponieważ:

a) cieplejszy;

b) gleba jest bogata w składniki odżywcze;

c) więcej opadów spada.

5. Świat roślin strefy stepowej jest reprezentowany przez:

a) zboża i zioła

b) mchy i porosty

c) krzewy

Krzyżówka Pasów Umiarkowanych

Pionowo:
1. Duży roślinożerca.
2. Zwierzę drapieżne.
4. Roślinożerca, gryzoń.
6. Bestia żyjąca w norach nad brzegami strumieni i rzek buduje tamy.
Poziomo:
3. Cenne zwierzę z futra.
5. Dzika świnia.
7. Gryzoń, w zagłębieniach drzew, przechowuje orzechy i grzyby.
8. Duży kopytnik zakonserwowany w rezerwatach.

Krzyżówka Pasów Umiarkowanych

Kompleks łąkowych stepów, zarośli stepowych krzewów i leśnych szpikulców na prawym brzegu Khopra, 1,5 km od Ostrovtsy Kolyshl. dzielnica Podczas Vel. Otech Miejsce wojny zostało poważnie uszkodzone przez sadzonki młodych drzew i krzewów na drewno opałowe. W 1982 roku step został uznany za pomnik przyrody zwany Dzikim Ogrodem. stał się członkiem rezerwatu "Wołga-step".

Jest to jedyna sekcja leśno-stepowa w europejskiej części Rosji z dobrze zdefiniowanym składnikiem krzewów, która jest łącznikiem między stepem trawy, krawędzią krzewu i lasem.

flora ma wiele rzadkich dla Penzu. region Gatunek: lucerna rumuńska, pole marionetkowe, świt zwykły, a także wpisany do Czerwonej Księgi Rasy RSFSR dla dojrzewających i pierzastych. Specyfika flory polega na rozmieszczeniu gatunków drzew i krzewów, a także na prawdziwych roślinach leśnych: konwalii w maju, niezwykłych fiołkach i zwyczajnych klapach. Istnieje 85 gatunków grzybów kapustnych. Otwarte przestrzenie są zajęte przez stepy łąkowe z raznotravyem, są tam (klon, gładki wiąz i osika). Wokół nich są dobrze rozwinięte, nisko rosnące lasy (klon tatarski i dzika wiśnia) oraz wysokie krzewy (euonymus, wiciokrzew i cierniste zarośla). Krawędź - zarośla krzewów stepowych, wiśni, migdałów.



  • zwykły   zarośnięty trawiasta roślinność   w umiarkowany   i strefy podzwrotnikowe   Półkule północne i południowe. Charakterystyczną cechą stepów jest prawie całkowity brak drzew   (nie licząc sztucznych plantacji i pasów leśnych wzdłuż zbiorników)


  • Stepy są powszechne na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyda   . In Eurazja   największe obszary stepów znajdują się na terytorium Federacja Rosyjska , Kazachstanu , Ukrainy   i Mongolia   . Średnie temperatury miesięcy zimowych wynoszą od 0 ° C do -20 ° C, a temperatury latem od + 20 ° C do + 28 ° C.


  • Charakterystyczną cechą stepu jest bezdrzewna przestrzeń pokryta trawiastą roślinnością. Trawy tworzące zamknięty lub prawie zamknięty dywan: trawa z piór , kostrzewa , tonkonog , bluegrass , mięso owcze i inne Rośliny dostosowują się do niekorzystnych warunków. Wiele z nich jest odpornych na suszę lub aktywnych na wiosnę, kiedy po zimie wciąż jest wilgoć.
  • Stepy są bogate w rośliny bulwiaste ( tulipan).


  • Zwierzęta są aktywne latem, głównie w nocy. Z kopytnych typowych gatunków, charakteryzujących się ostrym wzrokiem i zdolnościami do szybkiego i długiego biegania, na przykład antylopa   ; gryzonie - budowanie złożonych nory świstaki , świstaki , szczury   i przeskakując widoki: jerboas , szczury kangura . Większość   ptaki na zimowe muchy. Często: orzeł stepowy , drop , błotniak stepowy , stepowy pustuł , skowronki   . Liczne gady   i owady .


kret szczur

świstak





Drop

Lark



Lasy liściaste

  • las   składa się z twardego drewna skały drzew   i krzewy   . Nazywane również liściastymi lub letnimi zielonymi dla charakterystycznego rocznego zrzutu liście   przed nadejściem chłodów.
  • Lasy liściaste w Europie stanowią 24%.


  • Lasy tego typu są wysokie, 25-40 m, głównie reprezentowane przez dwa poziomy drzew   według poziomu krzewy   i trawiasty   pokrycie, w którym można również wybrać dwa - trzy poziomy wysokości trawy. Charakterystyczna cecha   Las liściasty to przewaga różnorodności gatunkowej ziół nad różnorodnością drzew.


  • Lasy liściaste są podzielone na
  • broadleaf   w którym drzewa wyższego rzędu mają duże i średniej wielkości liście, wyróżniają się wysoką tolerancją cienia i wymagającą gleby, wymagającą światła, obejmują dąb , klon , drzewo lipowe , jesion , wiąz drzewa   . Lasy liściaste rosną w stosunkowo łagodnym klimacie;
  • małe lasy   w którym dominuje gatunki drzew   mają małe blaszki liściowe brzoza , osika   i olcha   lasy. Lasy o małych liściach są bardziej wymagające i mniej wymagające pod względem żyzności gleby, są również bardziej odporne na mróz.










  • Fauna   Lasy liściaste charakteryzują się sezonowością, wynika to z sezonowych zmian. klimat   i z tym w okres zimowy   las bez liści nie zapewnia bezpiecznego schronienia mieszkańcy lasów. W lasach liściastych żyje głównie ptaki wędrowne   Charakterystyczne są również gatunki ptaków żyjących w zagłębieniach i koronach drzew.

Nightingale













  • zdominowany lasy iglaste   powstały głównie borealny   gatunki zjadł , jodły , modrzewie   i sosny .








  • http: // img-2007-05.photosight.ru/26/2110968.jpg
  • http://litra-don.ucoz.ru/_ si / 0 / 66621.jpg
  • http: // stalkerkz.narod.ru/Oboi/Step_HR.jpg
  • http://ru.wikipedia.org/wiki/% D1% F2% E5% EF% FC
  • http: // www.tuvaonline.ru/uploads/posts/2012-07/1341122271_suslik.jpg
  • http: // img-fotki.yandex.ru/get/6612/38229061.92/0_76de6_86105b22_XL
  • http: // content.foto.mail.ru/mail/el.davidova/1/s-19.jpg
  • http: // pofigist.files.wordpress.com/2009/10/tawnyeagles.jpg
  • http://faunazoo.ru/wp-content/uploads/2012/07/ Drop jpg
  • http: // img1.liveinternet.ru/images/attach/c/5/85/817/85817571_zhavoronok_polevoy.jpg
  • http: // demiart.ru/forum/uploads/post-27806-1175717978.jpg
  • http: // crosti.ru/patterns/00/01/21/864f2c130b/preview.jpg
  • http: // ecofriendly.ru/sites/default/files/images/eco_162.jpg
  • http: // mydiz.ru/sites/default/files/resize/userfiles/hedge_Carpinus_fruit-800x652.jpg
  • http: // s41.radikal.ru/i094/1104/74/ed9616c27abf.jpg
  • http: // img1.liveinternet.ru/images/attach/c/3/78/103/78103635_large_05b41bc2e05bab01fec5869c1d5.jpg
  • http: // knightswood.narod.ru/tour/wross/r41.jpg
  • http: // dezgefest.ru/images/image/zhyk_koroed.jpg
  • http://macroid.ru/_ data / 04 / N_1.jpg
  • ru.wikipedia.org/wiki/%CB%E8%F1%F2%E2%E5%ED%ED%FB%E9_%EB%E5%F1
  • http: // gallery.ykt.ru/galleries/old/komuza/431590.jpg
  • http: // www.vashsad.ua/i/gallery/wallpapers/26/1600_1200/x9tX63Y8.jpg
  • http: // open.az/uploads/posts/2012-04/1335783226_8x10-z-ermine-aimg_1505-1024x819.jpg
  • http: // seasons-year.rf / zwierzęta% 20les. html
  • http: // northerntreetransplanters.com/index_html_files/133.jpg
  • http://ru.wikipedia.org/wiki/%D2%E0%E9%E3%E0#. D0.A4.D0.BB.D0.BE.D1.80.D0.B0

Struktura, skład i wygląd   pokrywa roślinna pustyni opatrzona jest pieczęcią przystosowania się do ekstremalnej jałowości klimatu i zwiększonego zasolenia gleby. Brak wilgoci powoduje z jednej strony rozrzedzenie wegetacji i występowanie w jej składzie wieloletnich kserotermicznych krzewów, a z drugiej strony efemerydy i efemerydy, w pośpiechu do stosowania wiosennej wilgoci. Z krzewinek karłowatych wiodącą rolę odgrywają różne rodzaje piołunów (Artemisia) i solianki - rośliny z rodziny kwitnącej (Chenopodiaceae).

Sosebrush pojedyncza rzadka pokrywa to strefowy rodzaj pustynnej roślinności na gliniastych i gliniastych glebach. Największe odchylenia od niego występują w trzech przypadkach: na piaskach, bagnach solnych i rozlewiskach rzek. Piaski pokryte są roślinami, psammofitami, posiadającymi adaptacje do życia na ruchomym podłożu. Halofity są ograniczone do słonych bagien - gatunków soli roślin tolerujących sól (Salsola), saltros (Salicornia herbacea) i Sarsazan (Halocnemum strobilaceum). Niektóre rośliny solonchak należą do sukulentów, z soczystą, mięsistą łodygą i często tymi samymi liśćmi. Rozlewiska rzek pokrywają lasy tugajskie, zarośla krzewiaste i łąki.

Całkowita podaż fitomasy na pustyniach wynosi tylko 2,5-5 t / ha, z czego 90-95% przypada na część podziemną. Pod względem fitomasy (25-50 t / ha) drzewa saxaul znajdują się blisko trawiastych stepów i jasnych lasów tundry leśnej. Znaczna część rezerwy biologicznej (30-60%) grup pustynnych wchodzi do rocznej ściółki, która, głównie z powodu umierających korzeni, dostarcza glebie duże dawki azotu i popiołu. W rezultacie "pod względem absolutnej ilości pierwiastków popiołu wchodzących do mineralizacji gleby w glebie, wyżynne społeczności pustynne średnio zauważalnie przewyższają lasy iglaste i zbliżają się do lasy liściasteczasami je przewyższają. "

Zatem pustynie są strefą o dość aktywnym małym obiegu biologicznym substancji popiołu. Jego funkcja jest tu przeciwieństwem stref o dodatnim bilansie wilgotności (tajga, lasy mieszane) jest w "podziemnym" kursie.

Pomimo niskiej produktywności naziemnej masy roślinnej, pustynia ma duże znaczenie gospodarcze jako naturalna baza paszowa dla hodowli owiec, hodowli wielbłądów, hodowli koni i hodowli bydła mięsnego, rozwijanej tu od czasów starożytnych. Trochę śniegu i cieplej niż na półpustynie, zima pozwala zwierzętom wypasać przez cały rok, z wyjątkiem północnej części strefy, gdzie okres wypasu dla owiec wynosi około 30-60 dni.

Saxaul, szczególnie czarny (Haloxylon aphyllum), a także niektóre krzewy i krzewy są szeroko stosowane do produkcji paliwa. W strefie pustynnej (delty Wołgi, Uralu, Ili, rzeki Amudaryi, dolin rzek, jezior) znajdują się główne zasoby trzciny (Phragmites communis), które są karmione bydłem w młodym stanie, a następnie wykorzystywane jako cenny materiał budowlany (produkcja trzcinowych płyt) i surowce dla przemysłu celulozowo-papierniczego. Plon trzcin na pustyniach (12-15 t / ha) jest około 3 razy wyższy niż plon w stepowych i leśnych strefach Ukrainy i Mołdawii.

Fauna pustyni raczej ubogi w porównaniu z innymi regionami, najlepiej zabezpieczonego zielonki i wilgoci i charakteryzuje się wysokim stopniem specjalizacji. Wiele zwierząt ma „pustynia” - szaro-żółty lub brązowy - kolor, w harmonii z gołej ziemi. Wyjątkowa doskonałość, to cecha adaptacyjna osiągnie co eared Ropucha (mystaceus Phrynocephalus), łatwo zmienia swój kolor w zależności od koloru piasku. Kanały ubóstwo, okazyjnie podlewania i naturalnych wiaty rozwinęły w niektórych zwierząt zdolności deserów szybkiego ruchu. Zdecydowana większość zwierząt zapisanych z terenu letniego upału w ziemię, kopali w norach i do tego prowadzi aktywne życie tylko w nocy lub w godzinach porannych i wieczornych. W przeciwieństwie do innych obszarów w pustyni absolutnie żadnych małych zwierząt, aby ich gniazda nie są w gruncie oraz w oddziałach trawa przeciwpożarowych. Czy mieszkańcom pustyni jeszcze bardziej gwałtownie niż w pół-pustyni, wymawiane podczas letniej hibernacji.

Typowe dla regionu gazela antylopy (Gazella subgutturosa), która dopiero niedawno wartości handlowej, są obecnie silnie wybite, a polowanie jest zabronione do niej. Kulan lub dziki osioł (Equus hemionus), na początku tego wieku, spotkał się z ogromnych stad - do tysiąca głów. Teraz jest na strefę jest całkowicie zniszczony. Małe stado dzikiego osła azjatyckiego w celu ponownego aklimatyzacja importowane z Turkmenistanu do wyspy Barsakelmes (Aral Sea). Liczne w jaculus i myszoskoczków, ale w przeciwieństwie do regionów bardziej północnych prawie żadnych Voles jeść zielone żywności, która znajduje się na pustyni niewiele. Pieszczanka wielka (Rhombomys opimus) - jeden z najbardziej rozpowszechnionych i szkodliwych gryzoni pustyni. To niszczy podwyższone i podziemne części roślin, nasion, to sprawia, że ​​trudne do utrwalenia piasku, niszczą mury obronne rowy; Ponadto, otwory myszoskoczków zapewnić schronienie kleszczy i komarów (Phlebotumus) - nosicieli groźnych chorób.

Innymi typowymi przedstawicielami stref - barkhans kot (Felis margarita thinobius), manul (Felis manul) tolai królik (Lepus tolai), żółw stepowy (Testudo horsfieldi), Drop, lub jack, czarno-biało-wybrzuszony Sandgrouse (Pterocles orientalis, Pt. alchata stepówka bialobrzucha).

Być może najliczniejszą na pustyni są jaszczurki, z których na samym tylko Środkowej Azji jest 35 gatunków. Największa z nich, jaszczurka szarego monitora (Varanus griseus), osiąga 1,5 m długości; Wytrzymały monitor skórzany stosowany w przemyśle do pasmanterii i produktów obuwniczych. Wiele na pustyniach węży, w tym trujących; świat owadów jest różnorodny, szczególnie chrząszcze, rola w krajobrazie mrówek jest duża. Jednocześnie nieobecność na południu strefy dżdżownic - tych najważniejszych formatorów gleby w bardziej północnych strefach - jest interesująca. Na środkowoazjatyckich pustyniach dżdżownice występują tylko na nawadnianych glebach, w strefowych warunkach ich rozwój jest utrudniony przez suchość i zasolenie gleby. Zasoby z rodziny Zoomass są tutaj niewielkie, są szczególnie znikome - tylko 2-4 kg / ha - w pustyniach gliniastych i skalistych. Są znacznie wyższe na piaszczystych pustyniach.

Literatura.

1. Milkov F.N. Strefy naturalne ZSRR / F.N. Milkov. - M .: Myśli, 1977. - 296 str.

Cel lekcji: Organizowanie poszukiwań i aktywności poznawczej studentów, mających na celu ustalenie związków przyczynowo-skutkowych naturalnych cech strefy umiarkowanej.

Promuj przejęcieumiejętności pracy z różnymi źródłami wiedzy.

Zadania:

Formularz UUD:

PERS:kształtowanie pełnego szacunku stosunku do Rosji, ojczyzny, natury naszego kraju, kształtowania wartościującego, emocjonalnego stosunku do świata (umiejętność określania własnego nastawienia do świata), moralnej i etycznej regulacji. Uprawiać kulturę zachowania w pracy czołowej, pracy indywidualnej.

  • Agencje regulacyjne:   samodzielnie odkrywają i formułują temat lekcji, ustalają i rozwiązują zadania edukacyjne, umiejętność zarządzania swoimi działaniami, wykazują inicjatywę i niezależność, wyrażają swoje założenia (wersję) i określają sukces swojego zadania w dialogu z nauczycielem; nauczyć się odróżniać naprawdę wykonane zadanie od niewłaściwego itp.
  • Komunikacja uud: kształtować umiejętności: wykonywać różne role w grupie (lider, performer, krytyk); Wyraź swój punkt widzenia i spróbuj go uzasadnić, podając argumenty; wprowadzić niezbędne zmiany w działaniu po jego zakończeniu; odpowiednio postrzegać propozycje korekty błędów; szanować stanowisko drugiego, próbować negocjować; podkreśl główną rzecz.
  • Edukacyjne ccd:   formułowanie celu poznawczego, poszukiwanie informacji, analizowanie w celu identyfikacji znaków, tworzenie niezależnych sposobów rozwiązywania problemów twórczych; umiejętność pracy z informacją: umiejętność pracy z materiałem podręcznika, slajdami prezentacji, materiałami informacyjnymi.

Podstawowe pojęcia, terminy:   biosfera, step, tajga, lasy liściaste.

Planowane efekty kształcenia:

  • temat- znać i wyjaśniać podstawowe cechy pojęć "step", "tajga", lasy liściaste ". Umieć podać przykłady typowych roślin i zwierząt strefy umiarkowanej. Wyróżnij, opisz i wyjaśnij podstawowe cechy roślin i zwierząt strefy umiarkowanej. Aby móc udowodnić argumenty racjonalnie między cechami klimatycznymi a rozmieszczeniem zwierząt i roślin.
  • metasubject- pracuj z tekstem, zaznacz najważniejszą rzecz. Przeprowadzić niezależne wyszukiwanie informacji geograficznych: klimat, rośliny, zwierzęta stref umiarkowanych.
  • osobisty- kształtowanie motywacji do uczenia się i celowej aktywności poznawczej, zdolności do określania zadania uczenia się podczas lekcji, planowania pracy w grupie, nauczania estetycznego postrzegania natury.

Rodzaj lekcji- lekcja "odkrycia" nowej wiedzy

Formularz lekcji: "Podróż odkrywcza"

Niezbędny sprzęt techniczny:   Komputer, projektor multimedialny, tablica interaktywna, mapa roślinności, skrzynki z zadaniami dla grup.

Struktura i przebieg lekcji:

Moment organizacyjny. (1 min)

Etap 1. Motywacja do zajęć edukacyjnych (7 min) ( Prezentacja 1)

Nauczyciel: (slajd 1)

"Długo wyczekiwany moment przyszedł ponownie -
   Musimy iść w drogę.
   Wzywa nas do tajemniczego świata
   Tajemniczy świat natury. "

Kontynuujemy naszą podróż po naszej pięknej planecie Ziemia.

  Aktualizowanie wiedzy referencyjnej .

Nauczyciel: Do podróży potrzebujemy pewnego bagażu - wiedzy. Sprawdźmy, czy jesteśmy gotowi do podróży.

1. Jakie pasy świetlne emitują na powierzchni ziemi?

2. Jakie linie ograniczają pas oświetlenia na Ziemi? (Pokaż na mapie.)

3. Zrobiliśmy już wycieczkę do najgorętszego pasa, nazywa się ...

4. Jakie naturalne obszary możemy tam spotkać.

Nauczyciel: Pamiętajmy o najważniejszych momentach podróży. Przypomnij, jakie pytania zastanawialiśmy się. (GP, klimat, nawilżanie, rośliny i zwierzęta, urządzenia).

Nauczyciel: Dowiedz się z opisu i kontynuuj opowieść o naturalnej społeczności tropikalnego pasa. Jak żyją zwierzęta i rośliny w takich warunkach?

- (slajd 2) Słońce piecze niemiłosiernie. Z góry wydmy, na której stoimy, tylko luźny piasek jest widoczny we wszystkich kierunkach. Wygląda na to, że jesteśmy otoczeni przez wysokie fale nagle zamarzniętego morza, jaszczurka błysnęła na szczycie wydmy. Tylko w oazach wszystko pachnie słodko ... (pustynia).

- (slajd 3) Są one gładko pokryte ziołami. Wśród zwierząt przeważają roślinożerne ilościowo. Sezon suchy i mokry wyróżniają się tutaj ... .. (sawanna).

- (slajd 4) Rośliny są prezentowane na kilku poziomach. Pod koroną lasu jest mokro, duszno i ​​wilgotno. Pnie drzew to poskręcane pnącza. Większość zwierząt żyje w drzewach ... (las równikowy).

Nauczyciel: Dlaczego społeczności naturalne są tak różnorodne? Spróbuj podać przyczyny. (przybliżona odpowiedź: dostosowanie zwierząt i roślin do oświetlenia obszaru, wilgotność)

Nauczyciel: co nauka bada wzorce rozmieszczenia geograficznego roślin i zwierząt? (Odpowiedź: biogeografia)

Nauczyciel: Gdzie w naszym życiu wiedza o pasie tropikalnym będzie dla nas przydatna? (przybliżona odpowiedź: znać warunki uprawy roślin domowych, ponieważ potwory, begonia są mieszkańcami lasów tropikalnych, potrzebują ciepła i wilgoci Mieszkańcy sawanny, pelargonia, fiołek, chlorophytum, wymagają umiarkowanego podlewania w zimie Aloes, pustynia kaktus, ich warunki są ciepłe i światło, piasek.

Nauczyciel: Uruchom zadanie testowe. (slajd 5)

Twierdzę, że:

1. W lesie równikowym lato jest gorące, a zima zimna.
   2. na sawannie 2 sezony.
   3. Na sawannie jest bardzo mało zwierząt.
   4. na pustyniach często wieje wiatr
   5. Lasy równikowe są nieprzejezdne, ponieważ rośnie tam wiele traw.
   6. pustynie zajmują szczególnie suche obszary Ziemi.
7. Las tropikalny jest najbiedniejszym gatunkiem naturalnej społeczności.
   8. Zwierzęta pustynne łowią w dzień.
   9. Największe zwierzęta znajdują się na sawannie.
   Wzajemne testowanie. (Odpowiedź: 2,4,6,9) (slajd 6)

Zadanie przy użyciu tablicy interaktywnej. (5 min.) ( Prezentacja 2).

Gra "Russell mieszkańców domu." Uczniowie odnoszą zwierzęta i rośliny do obszaru, w którym żyją, wskazując imiona zwierząt i roślin, dostosowując się do warunków siedliskowych.
   Sytuacja problemowa: Dlaczego mieszkańcy zostali? Gdzie mogę znaleźć te zwierzęta i rośliny?

Etap 2. Ustawienie celu.

Dziś kolejny tajemniczy pas otworzą nam nasze sekrety.

Posłuchaj fragmentu. (Nikołaj Matwiejewicz Gribaczow "Opowieści o zajeździe Kosce") (slajd 7)

Królik Koska dokładnie ustalił, kiedy przygotować się na co. Jeśli na liście klonu dojrzewają zielone liście i truskawki, możesz cieszyć się ciepłem i ogrzać swoje szare futro w słońcu. Jeśli liście klonu zmieniają kolor na czerwony, wkrótce będzie zimno, a płaszcz będzie musiał być zastąpiony białym i ciepłym. Koska bardzo docenił pomoc klonu, ale zawsze namawiał drzewo, by nie zrzucił liści.

Nauczyciel   zadaje pytania:

1. Wymień zjawisko, które mówi ten fragment. (Odpowiedź: zmiana pór roku.)

2. W jaki sposób te zjawiska wyjaśniają prawa natury? (Odpowiedź: przyczyną zmiany pór roku jest obrót Ziemi wokół Słońca).

3. W którym zdarzeniu strefy termicznej występuje? (Odpowiedź: umiarkowanie.)

4. Jakie są naturalne wspólnoty charakterystyczne dla strefy umiarkowanej?

Nauczyciel: Aby dowiedzieć się o tym, zagadki, które musimy teraz odgadnąć.

To jest dom. Ogromny dom.
   Jest w nim wystarczająco miejsca dla wszystkich.
   I mała wiewiórka, i zayonku,
   I ząbkowate młode.

Jakie lasy tam są? (Odpowiedź: liściasta, iglasta - tajga) (slajd 8, ekstrakt z hiperłącza z prezentacji bocznej, bez ścieżki dźwiękowej).

Nauczyciel: I jeszcze dziś porozmawiamy o jeszcze jednej społeczności: (slajd 9)

Ze wszystkich stron sposób:
   Ani mały las, ani góry.
   Ogromna powierzchnia
   Niekończąca się przestrzeń!
   (Odpowiedź: Step, współpracuj z miejscem zamieszkania)

Nauczyciel: Jakie obszary zbadamy?

Nauczyciel: Zróbmy plan nauki.

1. Lokalizacja na mapie.
   2. Klimat stref umiarkowanych.
   3. Flora strefy umiarkowanej.
   4. Fauna strefy umiarkowanej.
   5. Lampy. (slajd 10)

Etap 3. Badanie nowego materiału. 15 min

Nasze ekspedycyjne badania przeprowadzimy w grupach. Każda grupa otrzymuje skrzynkę z zadaniami, trasą podróży. Dodatek 1   (Przypisanie sprawy i plan reagowania). Pracuj z kartą podręcznika. Wykonuj pracę przez 7 minut. Grupa musi złożyć sprawozdanie z ich badań. (slajd 11-12)

  • Grupa I ze Stepu
  • Grupa II Lasy liściaste
  • Grupa III Taiga

Faceci w każdej grupie:

1. Przeanalizuj tekst i ilustracje podręcznika.

2. Pracuj z kartą.

3. Podsumuj informacje otrzymane w grupie.

4. Omów.

5. Wyjaśnij.

6. Wystaw się w formie raportu. Podaj opis obszaru naturalnego, wypełniając tabelę.

Oszczędny etap lekcji. Fizkultminutka . 1 min (slajd 13)

Jesteśmy jak drzewa w lesie (trzymamy oczy nad naszymi rękami)
   Zamachuj się gałęziami na wietrze w zimie,
   Wiosną stajemy się wyżsi i wyżsi (podnosimy oczy)
   I sięgamy po słońce w dzień iw nocy,
   A jesienią liście wstrząsają stopniowo.
   I odwraca się, i odwraca ich jesienny wiatr. (patrzymy oczami jak wirują liście)

Etap 4. Omówienie wyników.

Zachowaj dziennik grup podczas raportu (slajd 14-18)

Raport grupy zgodnie z planem "Step".

  Nauczyciel:

Jaka jest szerokość i wolność tutaj!
Gdziekolwiek spojrzysz - obszary wolności!
   Na południe od pasa lasu
   Leży dywan z ziół, kwiatów.
   Jest miejsce dla wiatrów i ptaków
   Gryzonie, wilki, lisy.
   Tutaj suche wiatry lubią śpiewać.
   A to się nazywa ... (Step.)

Zgłoś 2 grupy w ramach planu "Lasy liściaste".   (slajd 19-24)

Nauczyciel: Ubiera się latem i rozbiera się zimą.

Zgłoś 3 grupy zgodnie z planem "Taiga"   (slajd 25-29)

Nauczyciel:

Chodź ze mną do naszego spokojnego lasu,
   Są jagody i maliny moroszki,
   Są wszelkiego rodzaju cuda
   Sto tysięcy - i trochę więcej!
   Przyczajony pod cedrowym spokojem,
   Wdychaj żywiczny zapach szyszek,
   I pozwól komuś oddychać równomiernie
   Strząsanie nadmiaru zmęczenia.

Etap 5. Pierwotna kontrola zrozumienia(3 min) (slajd 30)

  Gra "Zgadnij strefę naturalną"

1. Zimy są tutaj zimne. Ale drzewa iglaste: świerk, sosna, jodła - przystosowały się do takich warunków. Ze zwierząt są niedźwiedź, wilk, łosie i inne.

2. Jest sucha latem, a zimą mroźna. To naturalne jest bogate w rośliny zielne, ale tutaj jest niewiele zwierząt.

3. W tym naturalnym środowisku rosną ciepłolubne drzewa liściaste: dąb, klon, lipa. Świat zwierząt jest różnorodny.

4. Jeśli jest dużo owadów, będzie dużo ptaków: kuropatwa szara, mały drop, skowronek, żarłok stepowy, drop, żuraw demoiselle. Ptaki robią gniazda bezpośrednio na ziemi. Nie mieszkają tutaj duże zwierzęta: świstak, mysz nornikowa, jerboa, świstaki, chomiki. A jeśli są ptaki, małe gryzonie, to będą drapieżniki: orzeł stepowy, żmija stepowa, tchórz stepowy.

Etap 6.   Włączenie nowej wiedzy do systemu wiedzy i powtórzeń. (8 minut)

Nauczyciel: Jakie wspaniałe krajobrazy się skończyły. (slajd 31-34)

Więc chciał odwiedzić te miejsca!

Czy chciałbyś odwiedzić te miejsca? (slajd 35-37) (slajdy z ujęciami zanieczyszczeń, wylesianie, pustynnienie).

Co robić?

Po szkoleniu. (zadanie zaawansowane)

Dodatek 2, dodatek 3   Ochrona przyrody. Ostrovtsovskaya forest-steppe. Państwowy Rezerwat Przyrody "Puszcza Nadwiślańska" » w okręgu Kolyshley w regionie Penza. (slajd 38-39)

Podsumowanie lekcji

NauczycielOdp .: A teraz zapraszam do przetestowania twojej wiedzy na ten temat.

Czas pracy 6 minut.

Test (praca indywidualna, wzajemna weryfikacja) Dodatek 3   lub (slajd 40-44)

Refleksja   (3 min.)

Oświadczenie niemieckiego zoologa Alfreda Brema: "Nie wystarczy wiedzieć, że jedno stworzenie żyje w lesie, a drugie - w stepie, a trzecie - w morzu. Trzeba wiedzieć, jak układa się ten las, step, morze. Każde indywidualne zwierzę jest charakterystyczne dla swojej ojczyzny. Jest zawsze dostosowany do klimatu, rzeźby i świata roślin, który jest od nich zależny. W ten sposób nosi na sobie pieczęć swojej ojczyzny i tylko wtedy, gdy porównamy środowisko, obraz i warunki życia zwierzęcia, pojmujemy jego życie. "

Student samooceny i samooceny

Gdzie w codziennym życiu ta wiedza może się przydać?

  • Jakie zadanie najbardziej lubisz w swojej klasie?
  • Jakie zadanie spowodowało trudności? Dlaczego?
  • Czego nauczyłeś się w klasie?
  • Jak pomagaliście sobie nawzajem przy realizacji zadania?

Praca domowa

  • Zadaniem z wyboru jest Par. № 22, str. 136-137 gra s. 137.
  • Zadanie 4. Wykonaj krzyżówkę "Zwierzęta (rośliny) stref umiarkowanych" co najmniej 8 słów. (slajd 47)

Zwierzęta Don stepowe. Krzyżówka dla uczniów w klasie 8

Zykova Ludmiła, 14 lat, studentka 8 - B klasy MBOU SOSH №9 miasta Azov, region Rostov.
Głowa: Kushnareva Tatiana Nikolaevna - nauczyciel geografii MBOU szkoły № 9 z miasta Azov, region Rostov.
Opis materiału:   Drodzy goście i użytkownicy portalu, krzyżówka o dzikich stepach, mogą być wykorzystane na imprezy w obozach zdrowia dla dzieci, które promują edukację ekologiczną dzieci w wieku szkolnym. Krzyżówka "Świat zwierząt stepów donowych" pomoże usystematyzować wiedzę uczniów w klasie geografii w 8 klasie, podsumowując sekcję "Strefy przyrodniczo-ekonomiczne Rosji". Być może materiał ten będzie przydatny nie tylko dla nauczycieli geografii, biologii, ale także dla wszystkich, którzy są zainteresowani światem zwierząt stepu Don.

Cel:   znajomość z przedstawicielami fauny strefy stepowej regionu Don.
Zadania:
  - poszerzenie wiedzy uczniów na temat świata zwierząt w regionie Donów
  - rozwijać zdolności intelektualne i poznawcze zainteresowanie uczniów;
  - sprzyjają uczuciom patriotycznym i estetycznym;
  - wspierać szacunek dla natury, nauczyć się rozumieć i odczuwać jej piękno.

Idź, idź, - step i niebo,
  Na pewno nie mają krawędzi,
  I stoi nad stepem,
  Cisza jest głupia.

Nieznośny upał
  Powietrze oddycha;
  Gdy trawa szeleści,
  Tylko ucho może słyszeć.

Idąc, idąc, - jak szalony,
  Konie pędzą po stepie;
  Far kopce, bardziej zielone,
  Uciekaj z łańcucha.

Zipował mi przed oczyma
  Dwie lub trzy stare wierzby, -
  I znowu w trawie falami
  Odtwórz wiatr

Idź, idź, - step i niebo, -
  Step, cały step, jak morze;
  I niechętnie poczuje się smutny.
  Na takiej otwartej przestrzeni.
  (I.Surikov)



  Rosja jest krajem o rozległym terytorium, a więc bogatej faunie. Don region - skraj pachnących ziół, niesamowite zwierzęta. Witamy w strefie stepowej na ziemi Don!
  Letnie obrazy stepowe są bardzo różnorodne. Wiele ptaków śpiewało swoje pieśni, a idąc w gęstą trawę, młode przepiórki chodzili z matkami za matkami. Młodzi Suslichya dawno temu rozproszyli się jeden po drugim i zapomnieli o drodze do rodzimych stadnych nory.
  Orzeł stepowy, na przemian z orłem, pilnuje dwóch swoich puchatych piskląt, z których każda jest tak duża jak dobry kurczak. Rodzina znajduje się na ziemi, w ogromnym gąszczu kępek wysokich chwastów i krzewów, które jakoś zostały rzucone. Nie jest łatwo wychowywać orły wolno rosnących piskląt, które nie są chronione przez lisy i fretki wędrujące wokół, które nie mają odwagi, by czerpać korzyści ze świeżej zwierzyny.



  Orły są wolnymi ptakami, są stopniowo wypychane ze stepów Donowych, ponieważ nie godzą się z orką dziewiczych krain i redukcją stada wiewiórek, wielu migruje do nowych obszarów, które nie zostały rozwinięte przez rolnictwo.
  Stepy są domem dla wielu niesamowitych zwierząt, i dla których, proponuję również obejrzeć film, aby skonsolidować swoją wiedzę, aby po obejrzeniu z powodzeniem rozwiązać krzyżówkę.


Krzyżówka na temat: "Świat zwierząt stepów dona"





1.   Step (zwykły). Rodzaj gryzoni.
  To zwierzę stepowe ma krępy korpus z grubą głową i krótką szyją; małe uszy, lśniące i stosunkowo duże oczy; krótkie łapy z dobrze rozwiniętymi palcami i krótkimi pazurami.
Hamster
3.   Typ: akord, klasa - ptaki, rodzaj mieszków. Wysokość wynosi około 89 cm, a waga 2-3 kg. Głowa i szyja są przeważnie czarne; długie wiązki białych piór są wyraźnie widoczne za oczami.
Crane
6. To zwierzę jest również nazywane saiga, zupełnie osobliwe, z wyglądu przypominające owcę na cienkich wysokich nogach.
Saiga
7. Typ: akord, klasa - ssaki. Długość ciała 57-68 cm; waga 4-6 kg, rzadko do 7 kg. Długie uszy   (9,4-14 cm). Latem żywi się roślinami, młodymi pędami drzew i krzewów.
Zając
10.   Porządek ptaków drapieżnych. Poluje w nocy, upierzenie jest miękkie, lot jest bezgłośny, pazury są długie i ostre, kolor jest maskowany. Ten ptak ma dużą głowę, duże okrągłe oczy przed głową, dziób jest krótki.
Sowa
11 Typ: akord, klasa - ptaki. Ptak drapieżny, znacznie mniej Goshawk. Tył ma ciemnoszary kolor. Dół białawy lub czerwonawy z wyraźnie widocznymi poprzecznymi ciemnymi pasami.
Hawk
13.   Podrzęd gadów z rzędu łuszczących się. Żywi się dorosłymi owadami, larwami chrząszczy, gąsienicami, może również spożywać swoje potomstwo. To zwierzę rzuca ogonem w przypadku niebezpieczeństwa. Potem za kilka tygodni (3-4) wzrośnie nowy ogon.
Jaszczurka
15.   Trujący wąż. Typ: akord, klasa: gady, skład: łuskowaty. Długość wraz z ogonem zwykle nie przekracza 65 cm, zabarwienie jest niezwykle zmienne, ale główne tło może być szare.
Viper
16. Na stepie Donu znajduje się rasa hodowlana wyżynna, wyhodowana w XVIII-XIX wieku na terenie Rostowa przez Kozaków Don. Charakteryzuje go głowa garbusa, cienka i długa szyja, proste i mocne plecy, głębokie cętkowanie, długie i suche nogi.
Koń



2.   Typ: akord, klasa: ssak, kolejność: gryzonie. Jest to jeden z najważniejszych szkodników roślin zbożowych. Może być nośnikiem patogenów kleszczowe zapalenie mózgu, Gorączka Q i inne choroby.
Mysz
4.   Typ: akord, klasa: gady, skład: łuskowaty, podrządek: węże. Różni się od innych węży "żółte kłosy" - wyraźne oznaczenia na głowie, często żółte, ale czasami białe i pomarańczowe. Nie jadowity wąż.
Och
5.   Grupa małych i średnich ptaków (głuszec i bażant). Długość 30-45 cm, waga do 400 g. Upierzenie maskujące ptaki na ziemi, w lecie pstrokate, w zimie białe.
Partridge
8.   Rodzaj małych gryzoni, rodzina wiewiórek. Długość ciała 14-40 cm, ogon 4-25 cm (zwykle mniej niż połowa długości ciała). Tylne kończyny nieco dłuższe niż przednie. Uszy krótkie, lekko owłosione. Znani ze swojego zwyczaju narażania się na ryzyko tylne nogi   i tworzyć charakterystyczne dźwięki gwizdania.
Gopher
9.   Gatunek mięsożernych ssaków z rodziny psów. Światło przyćmione żółty. Na stepach Don polują na zające, lisy, kuropatwy i gęsi, często atakując zwierzęta.
Wilk
12. Bardzo duży ptak o mocnym ciele, długiej szyi i mocnych nogach. Chodzi spokojnie i mierzy. Ta osoba należy do najcięższych ptaków latających na świecie.
Drop
14.   Typ: akord, klasa: ssaki, kolejność: drapieżna, rodzina: canid.
   Normalny kolor jest jasny, szary lub czerwono-szary, są odcienie czerwieni; brzuch jest białawy lub żółtawy, czubek ogona jest ciemnobrązowy lub czarny, podbródek jest lekki. Zobacz: Korsak.
Fox
17.   Rodzina ssaków rzędu gryzoni. Wygląd jest bardzo charakterystyczny, ze względu na krótkie ciało kurguzomu i wydłużone, silne kończyny tylne, których długość jest czasami 4 razy większa od długości przodu. W zwolnionym tempie mogą poruszać się na wszystkich czterech nogach, ale większość gatunków może poruszać się tylko z tyłu.
Krzyżówka z pytaniami i odpowiedziami dla klasy 8. Geografia regionu Tiumeń

© 2018 skypenguin.ru - Porady dotyczące opieki nad zwierzętami